Jeśli myślisz o własnej stronie internetowej lub sklepie online, to na pewno zastanawiasz się (lub wkrótce zaczniesz), jaki wybrać hosting.
Pytania dotyczące wyboru hostingu, bardzo często pojawiają się na grupach facebookowych dotyczących biznesu lub stron www. Postanowiłam więc omówić temat szerzej.
Co to jest hosting?
Na początek wyjaśnię, co to w ogóle jest hosting.
Mówiąc obrazowo: hosting, to taki dom dla strony internetowej, dzięki któremu będzie ona widoczna w Internecie.
A tak bardziej fachowo: hosting, to udostępniona przez dostawcę usług internetowych (hostingodawcę) przestrzeń na serwerze (takim dużym komputerze 😉), na której znajdują się m.in. pliki naszej strony internetowej.
Dzięki udostępnionemu przez hostingodawcę miejscu na serwerze możemy:
- umieścić stronę www w internecie
- stworzyć skrzynki e-mail
- przechowywać pliki i mieć do nich dostęp poprzez Internet.
Na co zwrócić uwagę, kiedy zastanawiamy się jaki wybrać hosting?
Wybór hostingu, to jedno z pierwszych wyzwań, z jakim przychodzi się nam zmierzyć podczas zakładania strony internetowej, czy sklepu online.
Jest to istotny wybór, gdyż, tak jak już wcześniej wspomniałam, hosting to dom dla naszej strony, czy sklepu internetowego. Od jego jakości zależeć będzie szybkość działania strony lub sklepu, stabilność, ale i nasz święty spokój.
Wybór serwera dla strony nie jest łatwy, a jednocześnie jego waga sprawia, że nie możemy pozostawić tego przypadkowi, kierując się tylko reklamami, czy kuszącymi ofertami cenowymi.
Poniżej postaram się przedstawić kilka porad i wskazówek, które mogą Ci pomóc w trakcie wybierania odpowiedniego hostingu.
Wielkość serwera
Przede wszystkim, na początku trzeba określić swoje podstawowe potrzeby, tak by wiedzieć jaka wielkość serwera będzie nam potrzebna. Jeżeli planujemy małą stronę, powinno nam wystarczyć ok. 1 GB, natomiast jeśli planujemy umieszczać więcej zdjęć na swojej stronie, to będziemy potrzebować ponad 10 GB. Każda z firm hostingowych ma zwykle kilka pakietów do wyboru.
W sytuacji, gdy wybierzemy serwer zbyt mały jak na nasze potrzeby, strona będzie wolniej chodzić, wolniej się wczytywać, a to tylko zniechęci odwiedzających ją do dalszego przeglądania.
Trzeba też pamiętać, że każda kolejna zakładka, każde zdjęcie czy grafika będą wymagać określonej przestrzeni dyskowej. Do domeny można też podpiąć skrzynkę mailową, która zajmie kolejne megabajty. Dlatego dostosowanie limitu powierzchni do potrzeb użytkownika jest tak ważne.
Cena odnowienia usługi
Przy porównywaniu cen hostingu różnych firm, należy zwrócić uwagę, nie tylko na to ile kosztuje zakup hostingu w pierwszym roku, ale także, jaka będzie cena odnowienia usługi w kolejnych latach. Firmy hostingowe, często stosują promocje tego typu, że pierwszy rok jest sporo tańszy od odnowienia w kolejnych latach. Zdarza się, że po upływie roku trzeba zapłacić dwa, a nawet i kilka razy więcej niż w roku poprzednim. Niestety taka strategia staje się plagą wśród firm hostingowych.
Ceny warto porównać na przestrzeni 2-3 lat.
Darmowy certyfikat SSL
Radzę zwrócić uwagę, czy hostingodawca ma w ofercie darmowe certyfikaty SSL Let’s Encrypt (SSL, to certyfikat, który odpowiada za słynną kłódkę, którą widzimy w pasku adresu strony). Obecnie większość firm ma Let’s Encrypt w standardzie, choć spotykam się czasem, na stronach Klientów z sytuacją, że u niektórych hostingodawców, za SSL trzeba dodatkowo płacić.
Kopie zapasowe
Ważne jest również, to jak często robione są kopie zapasowe oraz jak długo są one przechowywane przez hostingodawcę. Najlepiej, by było to minimum 3 dni wstecz, ale im dłużej tym lepiej. Istotne jest także to, w jaki sposób możemy taki backup odzyskać – najlepsza jest automatyczna procedura, którą możemy uruchomić w panelu hostingowym.
Fakt tworzenia backupów przez firmę hostingową, nie oznacza jednak, że mamy już to z głowy. Mimo wszystko musimy zadbać o dysk zewnętrzny, jak choćby Dropbox, na którym będą przechowywane kopie naszej strony. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś złego stało się z serwerem lub firmą hostingową.
Kopia zapasowa to nie tylko zabezpieczenie przed utratą strony w wyniku ataku hakerskiego, ale również możliwość powrotu do wcześniejszej wersji strony np. w przypadku nieudanej aktualizacji WordPressa lub innego systemu, z którego korzystamy.
Support
Polecam by, zorientować się jak działa support (pomoc techniczna). Istotne, przez jakie kanały jest dostępny i w jakich godzinach. Najlepiej by był dostępny całodobowo, 7 dni w tygodniu, niezależnie czy to niedziela, czy święta – kontakt z supportem powinniśmy mieć łatwy i możliwy w każdym czasie.
Poczta firmowa
Dobrze jest też sprawdzić, czy w ramach hostingu przewidziana jest również poczta firmowa. Jest to ważne, jeżeli do tej pory korzystaliśmy z adresu gmailowego, czy innego zewnętrznego dostawcy i chcemy zacząć obsługiwać pocztę pod swoim nowym, firmowym adresem.
Dobrze jest też zorientować się jaka jest liczba kont e-mail oraz jaka jest ich przestrzeń. Niektóre hostingi ograniczają liczbę skrzynek e-mail do kilku. Nie będzie to problemem jeżeli będziemy potrzebować od jednej do kilku skrzynek. Natomiast, gdy planujemy taki rozwój biznesu, gdzie np. będziemy chcieli mieć (lub już mamy) pracowników i dla każdego konto e-mail, to już warto szczegółowo sprawdzic tę kwestię.
Kończąc, wspomnę jeszcze, że często wydaje się nam, że wykupienie hostingu w dużej, znanej firmie hostingowej gwarantuje bezawaryjność i świetne wsparcie. Nic bardziej mylnego. Niestety, jeżeli chodzi o firmy hostingowe – duży nie znaczy lepszy. Awarie serwerów zdarzają się każdemu, a o jakości firmy świadczy głównie wsparcie klienta. W dużych firmach wsparciem klienta zajmują się zwykle administratorzy, którzy po wyczerpaniu zestawu standardowych odpowiedzi przekazują problem dalej lub często spychają go na klienta. Nie możemy w nich liczyć na pomoc w przypadku kłopotów z działaniem strony, a na odpowiedź na nasze pytanie możemy często czekać nawet ponad 24 godziny. Jeżeli zależy nam na indywidualnym podejściu do naszej strony lub sklepu, to jednak prędzej znajdziemy je w małej firmie hostingowej.
Wybierając hostingu pod stronę internetową, nie zapominajmy, że to ważna decyzja, która będzie rzutować na stabilność działania naszej strony lub sklepu, prędkość ładowania i wyświetlania się, a także pośrednio na nasz wizerunek w oczach użytkowników.
Lista firm hostingowych, z którymi miałam styczność i które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie:
- LH.pl (finalizując zakupy na LH wpisz kod: LH-20-167259 – otrzymasz 20% rabatu)
- Cyber Folks (hosting i domena z moim 10% rabatem, po wpisaniu kodu: 31820432
- SEOHOST
- atthost
- OVH