Zastanawiasz się co to jest transkrypcja? Transkrypcja, to przepisywanie nagrania audio lub video i polega na odsłuchaniu pliku w formacie audio/video i tworzeniu dokumentu w formie tekstowej. Transkrypcję można też określić jako zamianę mowy na tekst .
Najczęściej dokonuje się transkrypcji wywiadów, filmów (np. z YouTube), webinarów, podcastów, wykładów, materiałów szkoleniowych, czy też kursów online.
Osoba, która zajmuje się transkrypcjami, to transkrybent. Z jego usług najczęściej korzystają blogerzy, twórcy internetowi, podkasterzy, szkoleniowcy (np. tworzący kursy online) oraz mówcy.
Dlaczego warto robić transkrypcję?
1. Wspiera SEO i pozycjonowanie.
Jak wiadomo SEO (Search Engine Optimization – dosłownie optymalizacja pod wyszukiwarki) wpływa na pozycję naszej strony www w Google, czyli im wyższa jest tam nasza pozycja, tym więcej osób do nas trafi.
W związku z tym tekst, czy to na stronie, czy to na blogu jest bardzo istotny. A już szczególnie jest konieczny w przypadku stron, na których znajdują się głównie nagrania (np. podcasty, video).
Warto tu też dodać, że dzięki transkrypcji i dodaniu tekstu pod filmem poprawiamy pozycję swoich filmów na kanale YouTube.
Często jest też tak, że nasi odbiorcy bardzo cenią sobie, jeśli treść nagrania dostępna jest w formie tekstowej.
2. Pomaga docierać do jeszcze większej liczby użytkowników.
Istnieją dwa typy ludzi – jedni wolą czytać, drudzy słuchać. Posiadając na swojej stronie www zarówno nagranie, jak i transkrypcję tego nagrania mamy szansę dotrzeć do większej liczby osób, bo oba typy naszych odbiorców znajdą to, co im pasuje oraz to co bardziej preferują.
3. Ułatwienie pracy odbiorcom.
Często zdarza się tak, że ktoś potrzebuje wrócić do treści zawartych w nagraniu, wówczas prościej jest odnaleźć interesujące fragmenty w tekście pisanym, niż przewijać nagranie w ich poszukiwaniu. Dodatkowo tym sposobem oszczędzamy czas naszych odbiorców.
Czasami też zdarzają się sytuacje, w których łatwiej czytać niż słuchać, np. ktoś jedzie w pociągu i zapomniał słuchawek. Wówczas taka osoba mając możliwość przeczytania transkrypcji, bez problemu zapoznania się z treściami zawartymi w naszym nagraniu,
Ponadto takie udogodnienie pozytywnie wpływa na relacje z naszymi odbiorcami i tym sposobem zwiększamy szanse na wzmocnienie wizerunku naszej marki.
Jak wygląda proces transkrypcji nagrania?
Transkrypcja nagrania jest czynnością wymagającą i bardzo wyczerpującą. Transkrybent potrzebuje wielu pokładów cierpliwości, musi zadbać o szczegóły, a przede wszystkim, jego koncentracja musi wskoczyć na bardzo wysoki poziom.
Bez koncentracji nie da się efektywnie zrealizować transkrypcji. Uwagi transkrybenta nie może więc nic rozpraszać, inaczej ciężko będzie mu wierne odwzorować zasłyszane słowa i teksty. Co więcej, tak intensywna aktywność umysłowa potrzebna jest przez cały proces transkrypcji.
Ponadto rzetelny transkrybent podczas wykonywania swojej pracy musi wyłączyć się z otoczenia i myślenia o własnych sprawach, tak by jego umysł był skoncentrowany wyłącznie na wykonywanym zadaniu. Dzięki temu uda się mu wczuć w atmosferę nagrania i oddać jego sens w postaci pisemnej.
Ile czasu zajmuje transkrypcja nagrania?
Jeżeli mamy do czynienia z nagraniem dobrej jakości, na którym nie występują żadne zakłócenia, to transkrypcja godzinnego nagrania może być już gotowa po 3, 4, a nawet po 5 godzinach.
Ogólnie przyjmuje się, że spisanie nagrania zajmuje minimum 3-4 razy więcej czasu niż ono trwa.
Dyskrecja
Na koniec warto wspomnieć, że wiele zleceń transkrypcji wymaga pełnej dyskrecji. Od transkrybenta należy oczekiwać poważnego potraktowania takiego zobowiązania, co powinno skutkować tym, że nie zdradzi on treści nagrania nawet najbliższym.